4 Kişilik Künefe Tarifi

4 Kişilik Künefe Tarifi

Künefe, gevrek, kremsi, tereyağlı ve tatlı bir harika dengeli bir kombinasyonudur. Türk restoranlarında bu tatlı, küçük partiler halinde küçük, yuvarlak metal plakalarda kil fırında pişirilir ve taze ve sıcak olarak servis edilir. Evde yapacağınız künefeniz, 4 kişilik künefe tarifimiz kadar lezzetli. Öyleyse lafı uzatmadan adımları takip edin.

İdeal 4 Kişilik Künefe Tarifi

Künefe günün herhangi bir saatinde tatlı olarak yenebilir. Bu tatlı aynı zamanda özel bir susam çöreğin de kahvaltıda popülerdir.

4 Kişilik Künefe Tarifi
4 Kişilik Künefe Tarifi

Bugün size lezzetli bir tatlı olan Güneydoğu Anadolu tatlı çanak – Künefe tarifinden bahsedelim istedik. Çok ince şehriye ile hazırlanan doldurulmuş özel peynir ve fıstık serpin sahip olduğu. Aradığınız mükemmel Künefe tarifi için yapılacaklar:

Künefe Tarifi: Malzemeler (4 kişilik)

 • 500 g Kadayıf erişte
 • 400 g şeker
 • 300 ml su
 • 200 g erimiş margarin
 • 350 g Peynir (rendelenmiş beyaz peynir, süpermarketlerinde bulunur)
 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • 200 g antep fıstığı (doğranmış)

Künefe Tarifi: Hazırlık

 1. İlk olarak, şerbet yapılır. Bunun için, şeker eriyene kadar şeker bir kapta suyla ısıtılır. Şeker suyu kaynadığında, limon suyu ekleyin, ocaktan alın ve şerbetin soğumasını bekleyin.
 2. Künefe tarifinin bir sonraki adımında, hem peynir hem de erişte birbirinden ayrılır ve gevşetilir.
 3. Erimiş margarin ile yaklaşık 30 cm çapında (yuvarlak veya dikdörtgen) bir güveç kabı doldurulurŞimdi makarnanın yarısını ekleyin ve biraz sıkın, ardından peynir ve ardından erişenin ikinci yarısı ekleyin, böylece peynir orta bir katman oluşturur (eklerken tüm katmanlara bastırın).
 4. Şimdi güveç çanağını önceden ısıtılmış fırında 180 derece yerleştirin ve erişte tabakasının üst tabakası altın rengi kahverengi olana kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
 5. Daha sonra, pişirme kabı soğutulmuş şeker şurubu ile yerleştirilir, böylece erişte sıvıyı emer.
 6. Künefe şimdi servisten önce parçalara ayrılarak kıyılmış antep fıstığı serpilir.

İşte tüm yapacaklarınız bu kadar artık ellerinizle hazırlamış olduğunuz ve zevkle keyifle yiyebileceğiniz künefeniz hazır!

Türk Mutfağı

Uzun bir geçmişi ve sonrasında Hint, Pers ve Arap mutfağından etkisi ve Akdeniz ve Kafkasya mutfak gelenekleri, Türk spesiyalleri çok karakteristik olan manifoldu ve dahası etrafınızdaki dünyada popüler bir mutfak Türk Mutfağı.

Künefe ve Diğer Lezzetli Tatlılar

Türk tatlıları, özellikle tatlı için tatlılar peşinde koşan insanlar arasında popülerdir. Dünyada en bilinenleri, çeşitli kıyılmış fındık türleriyle doldurulmuş, puf böreği ve şurupla doldurulmuş bir hamur işi olan baklava. Diğer lezzetler için bize ulaşabilirsiniz.

Size 4 Kişilik Künefe tarifimizde iyi şanslar ve bol iştah diliyoruz!

Yorumlar kapatılmış.